Historia polskiego przemysłu kosmetycznego

zabiegi kosmetyczne

Historia polskiego przemysłu kosmetycznego sięga XIX wieku. Jednymi z pierwszych większych producentów kosmetyków na ternie kraju było na przykład Towarzystwo Akcyjne Fabryka Produktów Chemicznych PRAGA powstałe w 1896 r. w Warszawie czy też Laboratorium Chemiczno-Farmaceutyczne Towarzystwa Akcyjnego Fr. Karpiński. Produkowały one przede wszystkim mydła.

Te pierwsze firmy funkcjonowały w czasach w których większość polskiego społeczeństwa w dość mocno ograniczony sposób podchodziło do codziennej pielęgnacji swojego ciała. Oczywiście, nasi przodkowie używali takich przyborów jak grzebień drewniany, ale produkty takie jak na przykład utwardzacz do paznokci czy dezodorant do higieny intymnej były jeszcze poza zasięgiem zwykłych ludzi. Jako prekursorów polskiej branży kosmetycznej wyróżnia się zazwyczaj dwie sławne postacie, a mianowicie Helenę Rubinstein oraz Makymiliana Faktorowicza.

Pani Rubinstein urodziła się na krakowskim Kazimierzu. Rodzina przygotowywała ją do roli żony i matki, ale ona miała dużo bardziej ambitne plany. Swój pierwszy gabinet kosmetyczny założyła w Australii, gdzie był on całkiem nośną nowinką. Z powodzeniem sprzedawała własne kosmetyki z alg i rozkręcała biznes, który z biegiem czasu nabrał wiatru w żagle. Historia stworzonej przez nią marki skończyła się w 1988 roku wchłonięciem jej przez korporację kosmetyczną L’Oréal.

Gdy nakładasz masło do ciała czy też peeling warto abyś miała w pamięci postać Maksymiliana Faktorowicza. Urodził się on w okolicach Łodzi w 1877 roku. Swoją karierę rozpoczynał jako pomocnik łódzkich perukarzy, którzy tworzyli kreację dla tamtejszych teatrów. Potem przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie udało mu się stworzyć kosmetyczne imperium. Wszystko zaczęło się od tworzenia naturalnych kosmetyków i stylizacji dla gwiazd kina. Gdy takie kosmetyki przestały być przywilejem i trafiły do zwykłych ludzi, to sklep Max Faktor wyróżniał się profesjonalnym podejściem do klientek, które mogły liczyć na poradę w trakcie doboru kosmetyków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry